27 grudnia 2013 by

Jak dbać o meble tapicerowane?

3 komentarze

Kategorie: ochrona i pielęgnacja mebli, pielęgnacja i renowacja mebli, Tagi: , , , ,

Meble tapicerowane to wszelkiego rodzaju meble, których powierzchnie użytkowe, np. siedziska, oparcia, podłokietniki itp., są pokryte materiałami obiciowymi na wyściółce, np. tkaniną, skórą czy skajem. W jednym z artykułów na naszej stronie pisałam już o tym, jak dbać o meble skórzane. Dzisiaj z kolei zajmę się bardziej szczegółowo tematyką pielęgnacji mebli tapicerowanych, zwłaszcza tapicerowanych tkaninami. Warto pamiętać, że rzeczy dobre i trwałe mogą służyć jeszcze dłużej, gdy właściwie o nie dbamy. Jak przedłużyć życie mebli tapicerowanych? Dowiedzmy się!

Kanapa tapicerowana tkaniną w pokoju dziennym

Kanapa tapicerowana tkaniną w pokoju dziennym

Meble, których obicie stanowią tkaniny, wymagają szczególnego traktowania. Należy wiedzieć, że materiałowa tapicerka mebli niepoddawana czyszczeniu i pielęgnacji szybko może się zniszczyć, wytrzeć lub na stałe zabrudzić. W przypadku mebli tapicerowanych należy w miarę możliwości regularnie zamieniać miejscami poduchy siedzisk i oparć, aby zapewnić równomierne ich zużycie i przedłużyć estetyczny wygląd obicia. Poduchy wypełnione pianką lub pierzem trzeba systematycznie trzepać, ponieważ gromadzi się w nich kurz. Poza tym regularne trzepanie poduch sprawia, że nie deformują się one i są „napowietrzone”. Obicia mebli tapicerowanych też warto trzepać od czasu do czasu. Należy jednak robić to z wyczuciem, by nie uszkodzić obszyć. Do trzepania siedzisk czy oparć mebli tapicerowanych można stosować giętką plastikową trzepaczkę.

W meblach tapicerowanych tkaninami ważna jest ich kolorystyka. Aby materiał zastosowany jako tapicerka meblowa nie wyblakł, należy chronić go przed nadmiernym nasłonecznieniem. Meble tapicerowane należy ustawiać poza zasięgiem operowania bystrego naturalnego światła. Meble tapicerowane należy także często odkurzać. Do odkurzania należy stosować odrębną szczotkę, aby nie zabrudzić tapicerki zanieczyszczeniami pochodzącymi, np. z podłogi czy z dywanów.

Odkurzanie obić mebli tapicerowanych jest bardzo ważne w systematycznej ich pielęgnacji

Odkurzanie obić mebli tapicerowanych jest bardzo ważne w systematycznej ich pielęgnacji

Od czasu do czasu, ale niezbyt często, warto przeprowadzić czyszczenie tapicerki mebli na mokro. Pranie mebli tapicerowanych jest dość niewdzięcznym zadaniem i wymaga cierpliwości. Do prania obić mebli używać należy tylko środków rekomendowanych przez producenta. Jeśli producent nie zaleca stosowania konkretnych środków chemicznych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty w specjalistycznych sklepach meblowych. Jeśli nie wiemy, jak materiał zareaguje na zakupiony preparat czyszczący, warto najpierw na małej powierzchni w mało widocznym miejscu wykonać próbę. Wszystkie środki powinniśmy nanosić najpierw na ściereczkę, a dopiero potem na mebel.

Jasne tapicerowane meble w salonie urządzonym w stylu nowoczesnego glamour

Jasne tapicerowane meble w salonie urządzonym w stylu nowoczesnego glamour

W przypadku mebli tapicerowanych tkaninami bardzo ważne jest natychmiastowe usuwanie świeżo powstałych zabrudzeń. Niektórzy producenci mebli tapicerowanych zalecają stosowanie produktów zabezpieczających tkaniny i zapobiegających wnikaniu plam i brudu w ich włókna. Meble tapicerowane wymagają szczególnej dbałości i pielęgnacji. Zatarty brud z trudem poddaje się wybawieniu, dlatego nie zaleca się siadania na meblach tapicerowanych z założonymi na nie nogami lub ich kupowania do domu, w którym wychowywane są małe dzieci.

3 Responses to Jak dbać o meble tapicerowane?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.